پشیمانی کارگردان فیلم Suicide Squad از انتخاب شخصیت منفی آن

در بروزترین اخبار سینما و تلویزیون و در گفتگویی کوتاه، دیوید آیر، کارگردان قسمت اول فیلم Suicide Squad (جوخه انتحاری) به طرز رسمی از اینکه کاراکتر دیگری را به نوعی شخصیت منفی اصلی انتخاب کرده بود و جوکر را در وهله اول انتخاب نکرد اظهار پشیمانی کرد. سومین فیلم جهان سینمایی گسترده دی سی در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ روی پرده سینماها به اکران سود و علیرغم انتقادات خیلی شدیدی که درمقایسه با آن مطرح شده بود، موفقیت بسیار خوبی را موفق شد در عرصه فروش بلیط‌ها با سود ۷۴۵ میلیون دلار به‌دست آورد. به گفته عده ای مردم و افرادی که این اثر را دیده بودند، فیلم جوخه انتحاری ضعیف‌ترین طرح‌ای بود که جهان سینمایی دی‌سی تا به آن روز تولید و اکران کرده بود. به علاوه از طرف دیگر ممکن است این فیلم را بتوان به نوعی بهترین مثال برای مشکلاتی که کارهای مشترک با جریان‌هایی مرتبط در یک دنیا بوجود می‌آورند اسم برد. اگر نقدهای شدید این اثر را مطالعه کرده باشید متوجه نقطه اشتراکی در بین خیلی از آنها می‌شوید که اشاره به شخصیت منفی و شرور خیلی بد این فیلم یعنی انچنترس (افسونگر) با اسم اصلی جون مون با بازی کارا دلوین و ادیت‌های مسخره‌ای که روی ایشان قرار داده بودند، دارد. سخت این گزینه هم به این خاطر بوجود آمده و آنقدر به چشم آمد؛ از آنجاییکه نتیجه تغییراتی است که در مرحله بعد از تولید فیلم اجرا شده است. (به نظر شما این موضوع آشنا به نظر نمی‌رسد؟)

مسئله بحث و گفتگویی که بعد از اکران قسمت اول فیلم جوخه انتحاری در بین علاقه مندان کمپانی دی سی بوجود آمد بیشتر پیرامون این بود که آنها نقش جوکر با بازی جرد لتو در این اثر را به‌شدت کاهش داده‌اند. تریلرهایی که قبل از اکران فیلم جوخه انتحاری پخش شده بود به‌وضوح به تماشاگر خود نشان می‌داد که شخصیت جوکر برنامه ریزی شده است نقشی اساسی و محوری در جریان فیلم داشته باشد، با اینحال درست وقتی که فیلم روی پرده سینماها به اکران سود، به نحوی ذوق همه را کور کرد و بطور کلی واضح و واضح بود که صحنه‌های فیلمبرداری‌شده از شخصیت جوکر و جرد لتو، در مرحله بعد از تولید و در اتاق تدوین و ادیت به طرز زیادی حذف شده است. بعد از مدتی هم خود جرد لتو به این مسئله اقرار کرد که عده ای از صحنه‌های فیلمبرداری‌شده ایشان نتوانستند مرحله نهایی ادیت و تدوین را پشت سر بگذارند و از ورژن نهایی فیلم حذف شدند. حال، کارگردان قسمت اول فیلم Suicide Squad خودش هم این مسئله را در حساب کاربری رسمی توییتر خود به نحوی مطرح کرد.

در جواب به پرسش طرفداری، پیرامون یکی از عکس ها پشت صحنه فیلم که از هارلی کوئین با بازی مارگو رابی گرفته شده بود، دیوید آیر بالاخره سکوت خود را شکست و صحبت‌های خود را اینگونه عنوان کرد:

امکان دارد دقیقه‌هایی از صحنه‌هایی که جرد لتو در فیلم بازی کرده است حذف شده باشند، با اینحال صحنه‌های خیلی فراوانی نیستند که ما آنها را در جایی نگه‌داری کنیم. با عرض پوزش.

حدودا چند ساعت بعد از انتشار این توییت، این کارگردان قدری بیشتر با دنبال‌کنندگان خود در توییتر احساس راحتی کرد و صاف و ساده‌تر با آنها سخن گفت.

Suicide Squad

بعد از چند ساعت یکی از بینندگان پیرامون این فیلم اینگونه نوشت:

فیلم جوخه انتحاری بهتر از فیلم Batman v Superman: Daybreak Of Justice (بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت) بود. شخصیت جوکر می‌بایست به نوعی کاراکتر منفی و شرور اصلی جریان می‌بود. درست مثل انیمیشن Batman: Assault on Arkham (بتمن: حمله به آرکهام) در جهان انیمیشنی، بهتر بود شخصیت ریدلر را هم وارد جریان می‌کردید.

به علاوه از طرف دیگر دیوید آیر هم صحبت‌های ایشان را بی جواب نگذاشت و اینگونه در صفحه خود نوشت:

باور کنید من خودم از این بابت خیلی در حال اذیت شدن و زجر کشیدن هستم. درست است. جوکر می‌بایست به جای انچنترس، آدم بده‌ی جریان فیلم می‌شد.

غیر از این توییت‌ها، آیر ابتدا امسال بود که ابراز احساسات اینچنینی را برای نخستین بار در صفحه توییتر خود گفته بود. ایشان در این توییت خود آرزو کرده بود که کاش یک ماشین لحظه داشت و می‌موفق شد به لحظه قبلی بازگردد و اشتباهات خود را با یک فیلمنامه و جریان دلنشین‌تر و مبدل شخصیت جوکر با بازی لتو به شخصیت منفی اصلی جریان، جبران کند و نتیجه فیلم Suicide Squad را بهتر از نتیجه حال حاضر بکند. کارگردان فیلم Brilliant (درخشان) تا به امروز اصلا از اینکه بخواهد پیرامون پشیمانی‌ها و اشتباهاتی که در نخستین تجربه خود در کارگردانی نخستین طرح در جهان سینمایی دی‌سی مرتکب شده صحبت کند، خجالت نکشیده و نترسیده است.

صرف نظر از شهرت جرد لتو در شکل جوکر، باید این مسئله را بطور کلی قبول کنیم که اگر این شخصیت پرطرفدار به جای جادوگر حال حاضر با آن ادیت‌های اعمال‌شده مسخره روی ایشان، آدم بده‌ی جریان می‌شد، مطمئنا فیلم نتیجه بهتری را دریافت می‌کرد

با اینحال اگر بخواهیم مثبت فکر کرده و تصور کنیم که دیوید آیر واقعا در جستجوی راهی برای رستگاری می‌گردد، امکان دارد ایشان بتواند از طرح تولید فیلم Gotham Metropolis Sirens (افسونگران شهر گاتهام) استفاده و اشتباهات قبلی خود را به وسیله این اثر جبران کند و این طرح را بسیار موفق‌تر از نخستین طرح ضد ابرقهرمانان خود کند. تا به امروز ما هیچ معلومات ویژه ای پیرامون اسپین آف فیلم جوخه انتحاری نشنیده‌ایم؛ به جز خبری که در ماه آگوست پخش شد و حاکی از آن بود که این طرح هنوز مراحل تولید خود را پشت سر می‌گذارد. ولی باید گفت، هر لحظه امکان دارد این طرح هم به روش موقت تعطیل شده و متوقف شود.

بالاخره لازم است بگوییم که صرف نظر از اینکه شما بازی جالب و دلنشین جرد لتو در شکل شخصیت جوکر را دوست دارید یا نه، با اینحال باید قبول کنید که دلقک شاهزاده جرم و جنایت دوست‌داشتنی ما اگر به جای انچنترس یا همان افسونگر در فیلم جوخه انتحاری بود و در نقش آدم بده‌ی جریان قرار می‌گرفت، این اثر مطمئنا می‌موفق شد نتیجه خیلی بهتری درمقایسه با اکنون داشته باشد. عضو های تیم اصلی جریان ممکن است نباید اصلا با تهدیدی در حد یک تهدید آخرالزمانی مبارزه می‌کردند که می‌توان گفت که فرضیه خیلی بد و مسخره‌ای بوده است. حال همه نگاه‌ها به سوی قسمت دوم فیلم جوخه انتحاری است و همه در انتظار آن هستند تا ببینند که کمپانی DC این دفعه تصمیم گرفته است با تیم Job Drive X چه کار کند.

دسته‌بندی‌ها: اخبار سینما و تلوزیون

برچسب‌ها: ,,,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.