واکنش منتقدین به فیلم Darkest Hour – سیاه ترین ساعت

فیلم Darkest Hour یا در زبان فارسی سیاه‌ترین ساعت، یکی از بروزترین کارهای درام، بیوگرافی، تاریخی و جنگی کمپانی فوکس فیچرز (Focus Options) است که به وسیله جو رایت ساخته شده است. در فیلم سیاه‌ترین ساعت، بازیگران و هنرمندان بااستعداد و محبوبی از قبیل گری الدمن در نقش وینستون چرچیل، بن مندلسن در نقش جرج ششم، کریستین اسکات توماس در نقش کلمنتین چرچیل، لیلی جیمز در نقش الیزابت نل و رونالد پیکاپ در نقش نویل چمبرلین و چند تن دیگر حضور داشته و به ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم در تاریخ ۱ سپتامبر (۱۰ شهریور) سال جاری در جشنواره فیلم تلیوراید ایالت کلرادو معرفی شده و تا به امروز امتیاز ۷۵ را از بین ۲۲ نقد فیلم که در سایت متاکریتیک قرار گرفته، به دست آورده است. با استناد به این امتیاز، می‌توان Darkest Hour را فیلم فوق‌العاده خوبی دانست که جمع کثیری از منتقدین و بینندگان آن راضی و خشنود از سینما خارج شده‌اند. به علاوه از طرف دیگر ضروری به ذکر است که فیلم Darkest Hour برای اکران در ایالات متحده در تاریخ ۲۲ نوامبر امسال (۱ آذر) برنامه‌ریزی شده بود و اکران در بریتانیا هم در تاریخ ۱۲ ژانویه ۲۰۱۸ (۲۲ دی ۱۳۹۶) شروع خواهد شد.

فیلمنامه اصلی فیلم Darkest Hour به قلم آنتونی مک‌کارتن نوشته شده است. ایشان در رزومه کاری و حرفه‌ای خود نویسندگی آثاری از قبیل فیلم مرگ یک ابرقهرمان (Demise of a Superhero) و فیلم نظریه همه‌ چیز (The Concept of All the things) را بر عهده داشته است. آنتونی مک‌کارتن غیر از نویسندگی، بهمراه لیزا بروس (تهیه‌کننده فیلم The Concept of All the things) و به علاوه از طرف دیگر تیم بیون و اریک فلنر از کمپانی Working Title و داگلاس آربناسکی (تهیه‌کننده فیلم Nil by Mouth) تهیه کنندگی این اثر را بر عهده داشته‌اند. از طرف دیگر در رزومه بلند بالای کاری و حرفه‌ای جو رایت می‌توان به کارگردانی طرح‌هایی مثل فیلم تاوان (Atonement)، فیلم The Soloist (تک‌نواز) با بازی جیمی فاکس و رابرت داونی جونیور، فیلم هانا (Hanna)، فیلم غرور و تعصب (Pleasure and Prejudice) و فیلم آنا کارنینا (Anna Karenina) برآمده از رمان مشهور لئو تولستوی و فیلم فانتزی و ماجراجویی Pan (پن) اشاره نمود. تهیه‌کنندگی این درام سیاسی و تاریخی نیز بر عهده آنتونی مک‌کارتن، لیزا بروس، تیم بیون، اریک فلنر و داگلاس آربناسکی بوده است.

به دلیل آنکه دو-سه ماهی است که از معرفی فیلم Darkest Hour در جشنواره فیلم تلیوراید ایالت کلرادو می‌گذرد، سایت‌های بین‌المللی مشهور و پرطرفدار در عرصه نقد فیلم و سریال، نقد و امتیاز‌های خود را برای این فیلم پخش کرده‌اند. پیشتر مروری بر نقد فیلم سیاه ترین ساعت از دید سایت‌های مشهور دنیا خواهیم داشت؛ با اینحال قبل از آن میتوانید خلاصه‌ی رسمی‌ جریان این فیلم را هم بخوانید:

جریان مهیج کننده حقیقی این فیلم، شامگاه یکی از روزهای جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند. در این فیلم وینستون چرچیل، در ابتدا وزیر آن روزهای بریتانیا، با یکی از دشوارترین و پیچیده‌ترین آزمون‌های زندگی خود مواجه می‌شود: از سویی ایشان در حال مذاکره برای دست‌یابی به معاهده‌ای صلح‌آمیز با آلمان‌های نازی است و وانگهی به این فکر می‌کند که بر سر عقاید، حق و آزادی ملت می‌بایست با تمام وجود بجنگد. همزمان با اینکه نیروهای نازی قدرت اکثر کشورهای اروپایی را در اختیار گرفته‌اند و هشدار حمله این حزب به بریتانیا بسیار نزدیک و قریب‌الوقوع است، با جامعه‌ای که تکمیل برخورد با چنین شرایط آشفته‌ای نیست، شاهی مردد و شکاک و حزب طرفدار وینستون چرچیل که اکنون علیه ایشان شده است، وی باید با سیاه‌ترین ساعت زندگی خود روبه‌رو شود، ملتی را به صف درآورد و تلاش کند که سرنوشت تعیین‌شده وحشتناک تاریخ جهان را تغییر دهد.

Darkest Hour

بیایید با هم نگاهی به نقدهای پخش شده از منتقدین بیندازیم:

گادفری چشر | RogerEbert.com

۱۰۰ از ۱۰۰

وقتی که من سرگرم تماشای فیلم Darkest Hour بودم، سعی می‌کردم یک فیلم درام تاریخی دیگری را به خاطر بیاورم که به اندازه بروزترین اثر بیوگرافی جو رایت من را شگفت‌زده کند. ممکن است فیلم Munich (مونیخ) استیون اسپیلبرگ بوده باشد که سال‌های قبلی آن را به اول لیست ۱۰ اثر بهتری که تماشا کرده بودم اضافه کردم و اکنون این فیلم به میزان مشابه توانسته من را تا این حد شگفت‌زده کند.

پیتر دبروژ | ورایتی

۹۰ از ۱۰۰

می‌توان گفت جو رایت غیر از اینکه فیلمساز و کارگردان بسیار بااستعدادی است، به طرز خیلی خوبی هم می‌تواند چیزی را که در ذهنش هست به مردم نمایش دهد. ایشان جریان و فیلمنامه را جوری تفسیر کرد و بالاخره به نمایش درآورد که هیچ کارگردان دیگری حتی قادر به تصور این موضوع نیست.

پیتر تراورس | رولینگ استون

۸۸ از ۱۰۰

به جرأت می‌توان گفت که گری اولدمن یکی از بهترین و بااستعدادترین بازیگرهایی است که روی کره زمین حضور دارند و ایشان این مسئله را به دفعات در نحوه بازی‌هایش ثابت کرده و توانسته باز هم با بازی در نقش وینستون چرچیل در فیلم Darkest Hour این مسئله را به همه بقبولاند.

کریس ناشاواتی | اینترتینمنت ویکلی

۸۳ از ۱۰۰

من فکر نمی‌کنم که ما دیگر بتوانیم در آتی فرد دیگری را پیدا کنیم که بتواند نقش وینستون چرچیل را مثل گری اولدمن و به این خوبی ایفا کند؛ مگر اینکه خود آن مرد مجددا زنده شود و نقشش را بازی کند.

جوردن هافمن | نیویورک دیلی نیوز

۸۰ از ۱۰۰

فیلم سیاه‌ترین ساعت، یک اثر فوق‌العاده خوب، تماشایی و سرگرم‌کننده است. با اینحال مشکلی که در آن می باشد این است که فشرده‌سازی اتفاقات تاریخی خیلی مهمی مثل موارد موجود در فیلم دلیل شده کمی احمقانه به نظر برسد.

جاشوا روثکاف | تایم اوت

۸۰ از ۱۰۰

تکان‌دهنده‌ترین و تعجب‌برانگیزترین تغییر شکل سال بالاخره رسید که ما آن را در شکل وینستون چرچیل با بازی گری اولدمن روی پرده سینماها دیدیم. می‌توان گفت این اثر تا سالیان سال این شگفتی خود را حفظ خواهد نمود.

Darkest Hour

وندی آید | اسکرین اینترنشنال

۸۰ از ۱۰۰

فیلم سیاه‌ترین ساعت، اثری است که درست مثل گازهای الکلی، زندگی را به تاریخ و اتفاقات درون آن منتقل می‌کند و به نحوی این رویدادها را زنده می‌کند. از طرف دیگر درست مثل شخصیت اصلی که مردم را ترغیب به مبارزه می‌کند، فیلم Darkest Hour هم «زبان انگلیسی را بسیج کرده و به میدان نبرد می‌فرستد». (به یکی از کارهای مهم خود وینستون چرچیل اشاره کرده است)

کلینت ورثینگتون | کانسیکوئنس آو ساوند

۷۵ از ۱۰۰

فیلم Darkest Hour آنقدر سرگرم به نمایش گذاشتن بازیگری مانند گری اولدمن و صرف لحظه خیلی فراوانی روی ایشان است که غالبا فراموش می‌کند تا به مخاطب و تماشاگر یادآوری کند که هم اینک در اطراف این شخصیتی که در حال نمایش دادن است، جنگی خیلی بزرگی مانند جنگ جهانی می باشد. ولی باید گفت، علیرغم سرعت آهسته‌ی فیلم که گاه و بی‌گاه اتفاق می‌افتد، جو رایت به نوعی یک کارگردان به طرز خیلی خوبی توانسته تنش و خشونتی را که در پس‌عرصه جریان این فیلم دو ساعته می باشد به وسیله اولدمن کمی کمرنگ و قابل تحمل کند.

جیمز براردینلی | رییل ویوز

۷۵ از ۱۰۰

بازی گری اولدمن در شکل شخصیت بزرگ و معروفی مانند چرچیل را می‌توان به اشتراک یکی از بهترین‌هایی دانست که روی پرده نقره‌ای سینماها تا به امروز ظاهر شده‌اند. کمک خیلی بزرگی که گریم و آرایش در ظاهر اولدمن داشته دلیل شده که ایشان تا حد خیلی زیاد و به طرز عجیبی در نقش غرق شود؛ به طوری که حدودا می‌توان گفت دیگر بینندگان خود بازیگر را نمی‌توانستند حس کنند و احساس می‌کردند فرد دیگری روی پرده ظاهر شده است.

سم آدامز | اسلیت

۷۰ از ۱۰۰

این فیلم یک مسافرت دلنشین و به نحوی درگیر کننده با اینحال ایمن است که شما را به سوی یک مقصد از قبل تعیین‌شده و برنامه‌ریزی‌شده هدایت می‌کند که در در طول این مسیر ذهن را خیلی درگیر خود می‌کند، با اینحال کاری با قلب تماشاگر ندارد. حتی با اینکه این اثر رنج و غم فراوانی را نشان می‌دهد، با اینحال می‌توان گفت که بطور کلی تمامی خون، عرق یا اشک نیست.

ایگنیشی وشنوتسکی | ای وی کلاب

۶۷ از ۱۰۰

در فیلم سیاه‌ترین ساعت قرار نیست شما بینش‌ها و دیدگاه‌های دراماتیک مهیج کننده و چشم‌گیر پیدا کنید، با اینحال مدلی که جو رایت توانسته فیلم را به مرحله نمایش برساند آنقدر خوب است که شما نمی‌توانید از آن چشم بردارید و بی‌وقفه دوست دارید بنگرید.

رابرت آبله | وارپ

۶۵ از ۱۰۰

گری اولدمن به نحوی حرف‌های چرچیل را بیان می‌کرد که یک هنرمند اهل برودوی این کار را به نوعی یک نمایشنامه‌نویس انجام می‌دهد. ولی باید گفت چه کسی می‌تواند ایشان را سرزنش کند؟ هیچکس؛ از آنجاییکه ایشان ترفندهایش تلاش نموده و پاسخ داده است.

به علاوه از طرف دیگر در انتهای و به نوعی نتیجه گیری لازم است بگوییم که فیلم Darkest Hour نمره‌هایی کسب کرده که دلیل می‌شوند بتوانیم آن را تجربه‌ای بطور کلی محشر و حدودا بی‌نقص بدانیم. همچنین به ذهن خطور میکند که با فیلم خیلی خوبی رو‌به‌رو هستیم که احتمالا سینمادوستان و بینندگان این اثر از آن راضی خواهند بود؛ علي الخصوص که اکثر منتقدین، ایفای نقش گری اولدمن در نقش کاراکتر وینستون چرچیل و مهم‌تر از همه تغییر قیافه و گریم ایشان را بسیار ستوده‌اند و از آن راضی بوده‌اند.

Darkest Hour Meta Score

دسته‌بندی‌ها: اخبار سینما و تلوزیون

برچسب‌ها: ,,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.