واکنش منتقدین به فصل اول سریال Godless

می‌توان گفت که امسال سال خیلی خوبی برای علاقه مندان شبکه نتفلیکس بوده و خواهد بود و با شرایطی که واضح است، عوامل شبکه سریال‌های خیلی خوبی را برای بینندگان خود تدارک دیده‌اند. تحت نام مثال و برای نخستین مورد می‌توان به فصل دوم سریال Stranger Issues (اتفاقات ناآشنا) اشاره نمود؛ که نقد آن را میتوانید در سایت سایتهای اینترنتی مطالعه کنید. پس از آن بیننده پخش فصل اول سریال The Punisher (پانیشر) بودیم که علاقه مندان استودیو مارول لحظه خیلی فراوانی را برای دیدن این سری تلویزیونی صبر کرده بودند؛ واکنش منتقدین درمقایسه با این سریال را هم میتوانید در همین سایت ببینید. حال فرصت سریال خیلی خوب دیگری رسیده است. سریال Godless یا در زبان فارسی بی‌خدا، یکی از بروزترین کارهای درام و وسترن هفت قسمتی شبکه نتفلیکس است که به وسیله اسکات فرانک و استیون سودربرگ ساخته شده است. در فیلم بی‌خدا، بازیگران و هنرمندان بااستعداد و محبوبی از قبیل جک اوکانل در نقش روی گود، میشل داکری در نقش الیس فلچر، اسکوت مک‌نری در نقش بیل مک نیو، مریت ویور در نقش مری اگنس، توماس سنگستر در نقش وایتی وین، تانتو کاردینال در نقش ایووی، کیم کوتس در نقش اد لوگان، سم واترسون در نقش مارشال جان کوک و جف دنیلز در نقش فرانک گریفین و چند تن دیگر حضور داشته و به ایفای نقش پرداخته‌اند. این سریال در تاریخ ۲۲ نوامبر (۱ آذر) سال جاری در شبکه نتفلیکس به طرز رسمی پخش شد و تا به امروز امتیاز ۷۶ را از بین ۲۰ نقد که در سایت متاکریتیک قرار گرفته، به‌دست آورده است. با استناد به این امتیاز، می‌توان Godless را سریال خیلی خوبی دانست که جمع کثیری از منتقدین و بینندگان از تماشای آن راضی و خشنود بوده‌اند.

اسکات فرانک غیر از سازندگی این سریال، فارغ از همه چیز وظیفه تهیه کنندگی اجرایی، نویسندگی و کارگردانی این اثر را هم برعهده داشته است. ایشان تحت نام یک نویسنده و کارگردان بااستعداد و حرفه‌ای در رزومه بلند بالای کاری و حرفه‌ای خود کارهای خیلی فراوانی را لیست کرده است که به اشتراک آن‌ها می‌توان به نویسندگی فیلمنامه فیلم Logan (لوگان)، نویسندگی و کارگردانی فیلم A Stroll Among the many Tombstones (قدم زدن میان قبرها)، فیلم The Wolverine (ولورین) و فیلم Flight of the Phoenix (پرواز فونیکس) اشاره نمود. غیر از موارد سینمایی گفته شده، ایشان در قسمت سری‌های تلویزیونی هم کارهایی انجام داده و حرف‌هایی برای گفتن دارد؛ مانند نویسندگی و کارگردانی یکی از قسمت‌های سریال Shameless (بی‌شرم). از جهت دیگر، دیگر تولید کننده این سریال هم در طرح‌های بسیار فراوانی کمپانی کرده که تحت نام مثال در رزومه ایشان می‌توان به کارگردانی، فیلمبرداری و تدوین فیلم Logan Fortunate (لوگان خوش شانس) اشاره نمود.

به دلیل آنکه دو-سه روزی است که از پخش فصل اول سریال بی‌خدا در شبکه پرطرفدار نتفلیکس می‌گذرد، سایت‌های بین‌المللی مشهور و پرطرفدار در عرصه نقد فیلم و سریال، نقد و امتیاز‌های خود را برای این سریال پخش کرده‌اند. پیشتر مروری بر نقد فصل اول سریال Godless از دید سایت‌های مشهور دنیا خواهیم داشت؛ با اینحال قبل از آن میتوانید خلاصه‌ی رسمی‌ جریان این سریال را هم بخوانید:

مینی سریال هفت قسمتی تازه ای که به وسیله اسکات فرانک و استیون سودربرگ ساخته شده و کارگردانی آن برعهده خود اسکات فرانک بوده، عمدتا روی جریان روی گود (با بازی جک اوکانل) تمرکز دارد که بعد از خیانت و نارو زدن به مربی جنایت کار و قانون شکن خود به اسم فرانک گریفین (با بازی جف دنیلز)، در خانه زن بیوه‌ای به اسم الیس فلچر (با بازی میشل داکری) که در شهر معدنی کوچکی به اسم لا بل در ایالت نیو مکزیکو حضور دارد و زنان نقش خیلی مهمی در آن دارند، پنهان شده است. از طرف دیگر مربی روی یعنی فرانک هم از خیانت ایشان بسیار عصبانی است و در جستجوی راهی برای انتقام گرفتن از ایشان است.

Godless

بیایید با هم نگاهی به نقدهای پخش شده از منتقدین بیندازیم:

دیوید ویگند | سان فرانسیسکو کرونیکل

۱۰۰ از ۱۰۰

این سریال با سرعت بطور کلی حساب شده و دقیقی روند خود را پیش می‌برد. با اینکه عده ای اوقات امکان دارد سرعت آن کم شود با اینحال شما اصلا خستگی و بی‌صبر شدن برای تماشای ادامه آن را احساس نمی‌کنید. نه اینکه فکر کنید تنها به این خاطر است که جریان پر از صحنه‌های موثر و بیشتر مواقع هم صحنه‌های مهیب اکشن است، حتی دلیل عمده و منطقی آن این است که اسکات فرانک توجه و دقت خیلی فراوانی در نوشتن فیلمنامه این سری تلویزیونی به خرج داده و شخصیت‌های چند بعدی، دلنشین و بی‌نظیری را ایجاد کرده است.

بن تراورس | ایندی وایر

۹۱ از ۱۰۰

بروزترین سریال تلویزیونی اسکات فرانک، بهترین‌های موجود در این ژانر را با جریان سرایی ناآشنایی که به طرز عمده حول محور جنسیت، نژاد و ایمان می‌چرخد، ترکیب می‌کند. شاید دوست داشته باشید بدانید که در عین حال که جریان همینطور رو به جلو می‌رود و به قسمت‌های نهایی خود نزدیک می‌شود باز هم به قبلی بازگشته و به بررسی آن می‌پردازد. می‌توان گفت این سریال آنقدر جریان جذابی دارد که شما اصلا از دیدن آن خسته نمی‌شوید و به نحوی تماشای آن به هیچ وجه تلف کردن وقت شمرده نمی‌شود.

مارک ای. پریگارلد | بوستون هرالد

۸۳ از ۱۰۰

سریال Godless به خاطر فیلمنامه و نویسندگی حرفه‌ای آن امکان دارد شما را تا حد خیلی فراوانی به خاطر سریال Deadwood (دد وود) که جریان اینچنینی داشت و سال‌های قبل از شبکه HBO پخش می‌شد، بیاندازد.

تیم گودمن | هالیوود ریپورتر

۸۰ از ‍۱۰۰

با دیدن این سریال متوجه می‌شوید که هم سرگرم کننده است و هم داستانی جالب و هوشمند دارد.

جن چانی | مجله نیویورک (ولچر)

۸۰ از ۱۰۰

سریال Godless به طرز خیلی زیبایی سبک مدرنیته را به ژانری اضافه کرده و تا حد فراوانی با آن تلفیق کرده که هم کلاسیک بودن را در خود دارد و هم سنتی بودن را.

Godless

مارک داویدزیاد | کلیولند پلین دیلر

۸۰ از ۱۰۰

سریال Godless جوری مدیریت شده و جریان آن به گونه‌ای نوشته شده که با دیدن این سری، هم احساس آشنایی و هم تازگی و تازه بودن به شما دست می‌دهد. اتفاقات جریان تا حدودی برای تماشاگر قابل تشخیص است با اینحال به گونه‌ای نیست که حس کهنگی و قدیمی بودن دست بدهد. از طرف دیگر شخصیت‌ها هم به‌شدت قابل پیش بینی هستند با اینحال نه به گونه‌ای که خسته کننده و خنده‌دار به نظر برسند.

کلی لاولر | یو‌اس‌ای تودی

۷۵ از ۱۰۰

برخی از قسمت‌های این سریال به طرز هوشمندانه و با مزه ای از ساختار خود استفاده کرده تا تماشاگر را شگفت‌زده و حیرت زده کند همزمان با اینکه بقیه قسمت‌های آن اینگونه نیست. برخی از پایین جریان‌های آن بهتر از بقیه بوده و انگار به نحوی پیشرفت یافته‌تر از بقیه هستند. ولی باید گفت، سریال Godless با یک مدیریت خوب و نمایش یک منظره ملودراماتیک توانسته به سادگی از این عیب و نقص‌ها عبور کند به گونه‌ای که به چشم خیلی از بینندگان نیاید. جریان این سریال امکان دارد به نحوی یک قصه ساده پیرامون نبرد همیشگی خیر و شر باشد، با اینحال بالاخره دلیلی دارد که این فرمول باز هم هم به خوبی کار خود را انجام داده است.

آلن سپین وال | آپ روکس

۷۰ از ۱۰۰

خبر خوب اینکه یکی از نکات مثبتی که در سریال Godless می باشد، بازیگران و قدرت بازیگری آنها است. همین دلیل کفایت می کند تا دلیل شود حدودا همه چیز برای تماشاگر دلنشین و سرگرم کننده باشد، حتی می‌تواند مشکلات متفاوتی را که معمولا سریال‌های درام شبکه نتفلیکس در عرصه سرعت پیش‌روی جریان دارند کمرنگ‌تر کند (که به ذهن خطور میکند تنها سریال اتفاقات ناآشنا است که از این سنت مصون مانده است).

کریس کابین | کولایدر

۶۰ از ۱۰۰

می‌توان گفت تنها سخت اصلی که به سریال بی‌خدا تحت نام یک سری تلویزیونی دلنشین و سرگرم کننده که فکر خیلی خوبی در پشت آن قرار دارد وارد است، این است که شما به طرز مکررا می‌دانید و آگاه هستید که در بیشتر مواقع هر چیزی که در سریال می باشد، بیشتر از آن چیزی است که به شما نمایش داده می‌شود.

جاش ول | لاس وگاس ویکلی

۵۰ از ۱۰۰

نبرد نهایی‌ای که در این سریال وجود داشت بسیار هیجان انگیز بود و به‌طرز استادانه‌ای برنامه‌ریزی شده و در جریان قرار گرفته است. با توجه قسمت‌های خیلی فراوانی که از ابتدا تا انتهای سریال و تا لحظه نبرد وجود داشت و به ذهن خطور میکند که خوب است تمامی آنها به طرز کل حذف شوند، رسیدن به یک منظره اینچنینی با این حجم از هیجان خیلی طول کشید.

به علاوه از طرف دیگر در انتهای و به نوعی نتیجه گیری لازم است بگوییم که سریال Godless نمره‌هایی کسب کرده که دلیل می‌شوند بتوانیم آن را تجربه‌ای بطور کلی محشر و حدودا بی‌نقص بدانیم. همچنین به ذهن خطور میکند که با سریال خیلی خوبی رو‌به‌رو هستیم که احتمالا علاقه مندان سری‌های تلویزیونی و بینندگان این اثر از آن راضی خواهند بود؛ علي الخصوص که اکثر منتقدین، بازیگران این سریال و نحوه بازی آنها را بسیار ستوده‌اند و از آن راضی بوده‌اند.

Godless Meta Score

دسته‌بندی‌ها: اخبار سینما و تلوزیون

برچسب‌ها:

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.