مارول در سال ۲۰۱۸ هفت فیلم را روی پرده سینما خواهد برد

ممکن است اگر فیلم Justice League (لیگ عدالت) در گیشه موفق‌تر رفتار می‌کرد یا حداقل می‌موفق شد نظر مثبت منتقدین را بهمراه داشته باشد، حال تا این اندازه مشکلات و بی‌برنامگی‌های کمپانی DC به چشم نمی‌آمد. فیلم Justice League مقرر شده بود خاطرات بد علاقه مندان از فیلم Batman vs Superman: Daybreak of Justice (بتمن علیه سوپرمن: طلوع عدالت) را از یادها پاک کند و کمپانی دی‌سی را به روزهای اوجش بازگرداند، با این وجود بسیار عالی کمپانی برادران وارنر (Warner Bros) و دی‌سی اینترتینمنت (DC Leisure) با سپردن کارگردانی این فیلم ابرقهرمانی به زک اسنایدر که چندان کارهایش مورد استقبال علاقه مندان نبوده و منتقدین نیز معمولاً نقدهای متوسطی را بر آثارش داشته‌اند، به نحوی خودزنی کرد و جلوی روند موفقیت فیلم‌های دی‌سی باز هم گرفته شد. با این وجود فیلم Justice League را نمی‌توان تنها در اختیار به زک اسنایدر دانست و جاس ویدون نیز سهمی انکارناشدنی در فیلم تازه داشته است. تصمیمات نادرست کمپانی برادران وارنر در حذف بسیاری از صحنه‌های فیلم و کوتاه کردن ورژن نهایی، عجله در اکران، تغییر کارگردان که با این وجود درباره این مثال انتخاب دیگری نداشتند و اوضاع زک اسنایدر آن‌ها را مجبور به این رفتار کرد، همه و همه دست به دست هم دادند تا باز هم علاقه مندان نتوانند بیننده فیلمی نه بی‌نقص، که حداقل باکیفیت و خوب باشند.  

بدون توجه به جنگ‌های معمول علاقه مندان مارول (Marvel) و دی‌سی، خوب است به‌شکلی منطقی و از نگاه تجاری فعالیت‌های واپسین دو کمپانی را مرور کنیم. فیلم Marvel Girl (واندر وومن) یکی از بهترین ساخته‌های چند سال واپسین کمپانی دی‌سی بود که در گیشه نیز بسیار موفق رفتار کرد. این فیلم فروشی ۸۲۲ میلیون دلاری در گیشه داشت و منتقدین نیز استقبال خوبی از فیلم پتی جنکینز داشتند. علاقه مندان بعد از فیلم Marvel Girl بسیار به دی‌سی امیدوار شده‌ بودند و انتظار داشتند فیلم Justice League که کم شخصیت ابرقهرمان نداشت و بازیگران معروفی نیز در آن حضور داشتند، به خوبی فیلم Marvel Girl باشد یا حداقل بسیار بهتر از Batman vs Superman: Daybreak of Justice ظاهر شود؛ اتفاقی که نیفتاد و نه همه، با اینحال بسیاری از علاقه مندان دی‌سی رضایت چندانی از فیلم تازه تا بدین لحظه نداشته‌اند. آن چیزی که کمپانی دی‌سی بدان نیاز داشت، گام برداشتن در مسیری بود که فیلم Marvel Girl طی کرده بود. کفایت می کند فیلم Justice League را با فیلم Thor: Ragnarok (ثور: راگناروک) کمپانی مارول مقایسه کنیم؛ کالا برادران وارنر و دی‌سی نصف مقبولیت تازه ترین فیلم اکران‌شده کمپانی مارول را نیز ندارد. فیلم Thor: Ragnarok تا این لحظه در گیشه نیز عملکرد بسیار خوبی داشته است و با بودجه ۱۸۰ میلیون دلاری خود، رقمی برابر با ۷۴۰ میلیون دلار فروش کرده است.

Marvel

دیگر ایرادی که بر دی‌سی وارد است، نداشتن برنامه بلند مدت و دقیق است و همه‌چیز در دقیقه نود واضح می‌شود. در اکتبر سال ۲۰۱۴ و در لحظه گردهمایی سهامداران کمپانی دی‌سی و برادران وارنر، کوین سوجیهارا، مدیرعامل کمپانی برادران وارنر مطرح کرد که این تولیدکننده تصمیم به اکران ۱۰ فیلم دارد. واضح نیست دقیقاً منظور کوین سوجیهارا از ۱۰ فیلم چه بوده است. تا جایی که ما می‌دانیم از سال ۲۰۱۴ تا اینجای کار، چهار فیلم Batman vs Superman: Daybreak of Justice ،Suicide Squad (جوخه انتحار)، Marvel Girl و فیلم جدید اکران‌شده Justice League اکران شده‌اند. این مسئله نشان‌دهنده بی‌برنامگی کمپانی برادران وارنر و دی‌سی است و ناتوانی آن‌ها در اتخاذ تصمیمات حیاتی با استناد به لحظه و علایق علاقه مندان را نشان می‌دهد. به نوعی مثال همین فیلم Justice League که یکی از طرح‌های بسیار مهم و دهان پرکن چند سال واپسین دی‌سی بوده است، پیش از هرچیز مطرح شد که دو فیلم از این سری در راه است. آیا تا این لحظه خبری از شروع مراحل تولید قسمت دوم مطرح شده است؟ آیا فیلمنامه این فیلم نوشته شده است؟ تاریخ شروع فیلمبرداری یا کارگردان آن واضح است؟ هنوز حتی واضح نیست که بازیگر شخصیت بتمن در قسمت بعدی Justice League چه کسی است!

علاقه مندان بعد از فیلم Marvel Girl بسیار به دی‌سی امیدوار شده‌ بودند و انتظار داشتند فیلم Justice League که کم شخصیت ابرقهرمان نداشت و بازیگران معروفی نیز در آن حضور داشتند، به خوبی فیلم Marvel Girl باشد یا حداقل بسیار بهتر از Batman vs Superman: Daybreak of Justice ظاهر شود؛ اتفاقی که نیفتاد و نه همه، با اینحال بسیاری از علاقه مندان دی‌سی رضایت چندانی از فیلم تازه تا بدین لحظه نداشته‌اند    

تصمیمات ابتدایی اینگونه بود که حداقل سالی یک فیلم مجزا از شخصیت‌های بتمن و سوپرمن به روی پرده سینما برود، با این وجود بسیار عالی از قبیل بسیاری از تصمیمات دی‌سی هنوز در اندازه تصمیم ماند و تازه ترین فیلم مجزا سوپرمن، فیلم Man of Metal (مرد پولادین) بود که در سال ۲۰۱۳ اکران شد و فیلم بعدی شخصیت بتمن هم ممکن است در سال ۲۰۱۹ اکران شود؛ فیلمی که هنوز واضح نیست بن افلک در آن حضور خواهد داشت یا باید بیننده بازیگری تازه در نقش این ابرقهرمان باشیم. در این مدت کمپانی دی‌سی تا آنجا که توانسته فیلم تازه پیشنهاد کرده است؛ طرح‌هایی از قبیل Nightwing (نایت‌وینگ)، Batgirl (بت‌گرل)، Black Adam (بلک آدام)، فیلمی تازه و مجزا از شخصیت جوکر، Gotham Metropolis Sirens (افسونگران شهر گاتهام)، Justice League Darkish (لیگ عدالت تاریک)، Deathstroke (دث‌استروک)، قسمت دوم Marvel Girl و دنباله فیلم Suicide Squad؛ طرح‌های فراوانی که نظم و ترتیب ویژه ای در مسیر تولید و اکران آن‌ها به چشم نمی‌خورد و جهان سینمایی دی‌سی پیوستگی مشخصی ندارد؛ درست بر خلاف مارول که از اکنون مدیران این تولیدکننده در حال برنامه‌ریزی برای ایجاد فاز چهارم جهان سینمای مارول هستند.

JL

به بحث اصلی بازگردیم که همان تعداد فیلم‌هایی است که برنامه ریزی شده است این دو کمپانی در سال ۲۰۱۸ اکران کنند. کمپانی دی‌سی مقرر شده بود دنیایی را در فیلم Justice League ایجاد کند که بعداً بتواند از هر یک از شخصیت‌ها فیلمی مجزا بسازد؛ تصمیمی که منطقی به نظر می‌رسید، با اینحال عدم موفقیت فیلم Justice League آتی فیلم‌های آتی را نیز پایین سؤال برده است و حداقل در سال ۲۰۱۸ دی‌سی در مقایسه با مارول، سورپرایزهای فراوانی را در آستین ندارد. در سال ۲۰۱۸ یقیناً تنها بیننده اکران فیلم Aquaman (آکوامن) خواهیم بود که این فیلم هم در انتهای سال و در ماه دسامبر اکران خواهد شد. از آن طرف استودیوهای متفاوتی که با کمپانی مارول مشارکت دارند، هفت فیلم را در سال ۲۰۱۸ اکران خواهند کرد و علاقه مندان مارول در سال آتی سیراب خواهند شد. کمپانی سونی پیکچرز (Sony Photos) نیز در سال ۲۰۱۸ فیلم Venom (ونوم) را اکران خواهد نمود و ممکن است بیننده مرتبط شدن این فیلم با سه‌گانه ممکن اسپایدرمن باشیم.  

در پایین تاریخ اکران فیلم‌های کمپانی دی‌سی و مارول را در سال ۲۰۱۸ مرور می‌کنیم:

  • فیلم Black Panther (بلک پنتر) در تاریخ ۹ فوریه ۲۰۱۸ (۲۰ بهمن‌ماه ۱۳۹۶)
  • فیلم The New Mutants (میوتنت‌های تازه) در تاریخ ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین‌ماه ۱۳۹۷)
  • فیلم Avengers: Infinity Conflict (جنگ بی‌نهایت) در تاریخ ۴ می ۲۰۱۸ (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷)
  • فیلم Deadpool 2 (دِدپول ۲) در تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۸ (۱۰ خردادماه ۱۳۹۷)
  • فیلم Ant-Man and the Wasp (مرد مورچه‌ای و وسپ) در تاریخ ۶ جولای ۲۰۱۸ (۱۵ تیرماه ۱۳۹۷)
  • فیلم Venom در تاریخ ۵ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۳ مهرماه ۱۳۹۷)
  • فیلم X-Males: Darkish Phoenix (مردان ایکس: ققنوس سیاه) در تاریخ ۲ نوامبر ۲۰۱۸ (۱۱ آبان‌ماه ۱۳۹۷)
  • و بالاخره فیلم Aquaman کمپانی دی‌سی در تاریخ ۲۱ دسامبر ۲۰۱۸ (۳۰ آذرماه ۱۳۹۷) به روی پرده خواهد رفت.

ممکن است هم ضروری است دوران پسا-زک اسنایدری کمپانی دی‌سی طی شود و این تولیدکننده تصمیمات دارای اختلاف، جاه‌طلبانه‌تر و صد با این وجود با‌برنامه‌تری بگیرد و علاقه مندان خود را بیش از این سرخورده نکند. یک یا ممکن است دو فیلم خوب و باکیفیت می‌تواند دی‌سی را مجددا به روزهای خوبش بازگرداند. مثال موفق در این عرصه دو فیلم Deadpool و Logan (لوگان) هستند که به‌خوبی توانستند شکست سری مردان ایکس را با اکران فیلم X-Males: Apocalypse (مردان ایکس: آپوکالیپس) جبران کنند و خون جدیدی را به رگ‌های این سری قدیمی وارد سازند. ممکن است دو فیلم Shazam (شَزَم) و قسمت دوم Marvel Girl که فیلمبرداری آن‌ها از سال آتی شروع خواهد شد و برنامه ریزی شده است در سال ۲۰۱۹ اکران شوند، قادر باشند ناجی دی‌سی شوند. باید منتظر تصمیمات درست برادران وارنر و دی‌سی ماند. این دو کمپانی کار را برای خود بسیار سخت کرده‌‌اند و دیگر علاقه مندان اشتباهات آن‌ها را به‌سادگی فراموش نخواهند کرد.

شش شخصیت مشهور جهان سینمایی دیسی در فیلم Justice League حضور دارند و بازیگران معروفی نیز ایفاگر نقش این شش ابرقهرمان هستند. در فیلم Justice League هنری کویل در نقش سوپرمن، بن افلک در نقش بتمن، گل گدوت در نقش واندر وومن، جیسون موموآ در نقش آکوامن، ازرا میلر در نقش فلش و ری فیشر در نقش سایبرگ حضور دارند. از دیگر بازیگران فیلم هم میتوان امبر هرد (میرا)، جاناتان کیمبل سیمونز (کمیسر گوردون) و کیران هایندز (استپنولف) را اسم برد. فروش کلی این فیلم تا امروز تقریبا ۲۸۱ میلیون دلار بوده است.

 

دسته‌بندی‌ها: اخبار سینما و تلوزیون

برچسب‌ها: ,,,,,,

دیدگاه خود را ارسال کنید

آدرس ایمیل شما در هیچ‌جا منتشر نخواهد شد.